Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2014 19:42

ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Μελετάμε την επιμήκυνση του διδακτικού έτους

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

«Εμείς μελετάμε επιμήκυνση του διδακτικού έτους, που ίσως είναι το μικρότερο σε όλη την Ευρώπη και εντατικοποίηση των σπουδών. Σε αυτό το πλάισιο μπορούμε να εντάξουμε δύο ημέρες ανάπαυλας , μεταξύ Χριστουγέννων και Πάσχα, που σε συνεργασία με όλα τα συναρμόδια υπουργεία και το συντονισμό του υπουργείου Τουρισμού, θα οδηγήσουν σε δράσεις με αναπτυξιακά, κοινωνικά και εκπαιδευτικά κριτήρια».

Την παραπάνω δήλωση έκανε ο υπουργός  Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος σε συνένετυξη που παρεαχώρησε στο Εθνος της Κυριακής,  στην  εξής ερώτηση: «Αρνητικά υποδέχτηκαν οι ενώσεις δασκάλων, γονιών , καθηγητών την ιδέα περί «λευκής εβδομάδος». Σε μία τέτοια περίοδο που οι μαθητές σε πολλά σχολεία δεν έχουν καν θέρμανση, πώς σκεφτήκατε πως έχουν ανάγκη ή μπορούν να πληρώσουν οι γονείς τους.. έξοδα για χειμερινές διακοπές;».

Διαβάστηκε 862 φορές